یافتن مسافران گمشده در جنگل با پهپاد

ایسنا نوشت: پژوهشگران دانشگاه ام.آی.تی، نوعی سیستم رباتیک برای پهپادها ارائه داده اند که می تواند به آنها در جستجوی مسافران گمشده در جنگل یاری کند.

یافتن مسافران گمشده در جنگل با پهپاد

پیدا کردن مسافران گمشده در جنگل ها، فرایندی سخت و طولانی است زیرا بالگردها نمی توانند محدوده مورد نظر را از میان درختان انبوه آنالیز نمایند.پژوهشگران دانشگاه ام.آی.تی (MIT) قصد دارند نوعی پهپاد خودران بسازند که می تواند از میان درختان عبور کند و به جستجو بپردازد اما شاید سیگنال های GPS مورد استفاده برای راهنمایی پهپاد، قابل اطمینان نباشند. طرح پیشنهادی آنها، نوعی سیستم خودران برای پهپاد است که توانایی عبور از میان درختان انبوه را برای آن فراهم می نماید. در این سیستم، فقط از محاسبات آنبرد و ارتباط بی سیم استفاده می گردد و نیازی به GPS ندارد.

در این طرح، هر پهپاد باید برای آنالیز موقعیت، مکان یابی و مسیریابی، به ردیاب های لیزری مجهز باشد. هنگامی که پهپاد پرواز می نماید، یک نقشه سه بعدی از محدوده مورد آنالیز ارائه می دهد. الگوریتم های به کار رفته در این سیستم، به پهپاد در تشخیص نقاط کشف نشده یاری می نمایند؛ در نتیجه پهپاد می تواند زمان ارائه نقشه کامل را تشخیص دهد. با استفاده از این نقشه، یافتن افراد گمشده بسیار ساده تر خواهد بود. قرار است این پهپادها برخلاف پهپادهای کنونی، به سیستم تشخیص اشیا مجهز باشند تا افراد گمشده را شناسایی نمایند. پهپاد پس از مشاهده فرد گمشده، موقعیت او را روی نقشه تعیین می نماید. از اطلاعات پهپادها می توان برای برنامه ریزی عملیات امداد و نجات استفاده کرد.

یولون تیان (Yulun Tian)، نویسنده ارشد این پژوهش گفت: ما با این طرح قصد داریم پهپادها را جایگزین انسان کنیم تا بخش جستجو در عملیات جستجو و نجات، کارآمدتر باشد. پژوهشکران، پهپادهای بسیاری را در جنگل هایی که به طور تصادفی انتخاب شده بودند، آزمایش کردند و دو پهپاد را نیز در جنگلی نزدیک به مرکز پژوهشی لانگلی ناسا (LaRC) مورد آنالیز قرار دادند. در هر دو آزمایش، پهپادها موفق شدند بین دو تا پنج دقیقه، از ناحیه ای به وسعت تقریبا 2 متر مربع نقشه برداری و سپس نقشه ها را با هم ترکیب نمایند.

این پژوهش، هفته آینده در نشست بین المللی در مورد ربات های آزمایشی (ISER) ارائه خواهد شد.

5656

منبع: خبرآنلاین

به "یافتن مسافران گمشده در جنگل با پهپاد" امتیاز دهید

امتیاز دهید:

دیدگاه های مرتبط با "یافتن مسافران گمشده در جنگل با پهپاد"

نظرتان را در مورد این مقاله با ما درمیان بگذارید